2019 GLIAC Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Thu. 14 Davenport 7 Ohio Valley 5 Final
  @ Beckley, W.Va.
  Davenport 13 Ohio Valley 2 Final
  @ Beckley, W.Va.
Fri. 15 Saginaw Valley 5 Ill.-Springfield 8 Final
  @ Emerson, Ga.
  Davenport 13 Ohio Valley 1 Final
  @ Beckley, W.Va.
  Northwood 8 Carson-Newman 11 Final
  Parkside 5 Indianapolis 11 Final
  Saginaw Valley 3 Ill.-Springfield 11 Final
  @ Emerson, Ga.
Sat. 16 Parkside 4 Indianapolis 6 Final
  @ Westfield, IN
  Ill.-Springfield 12 Saginaw Valley 6 Final
  @ Emerson, Ga.
  Northwood 9 Carson-Newman 4 Final
  Ohio Dominican   Grand Valley St.   Postponed
  @ Mason, Ohio - Prasco Park
  Wayne St. (Mich.) 7 Hillsdale 5 Final
  @ Johnson City, TN
  Parkside 0 Indianapolis 10 Final - 8 innings
  Northwood 6 Carson-Newman 10 Final
  Wayne St. (Mich.) 13 Hillsdale 1 Final
  @ Johnson City, TN
  Ohio Dominican   Grand Valley St.   Postponed
  @ Mason, Ohio - Prasco Park
Sun. 17 Northwood   Carson-Newman   Cancelled
Fri. 22 Purdue Northwest 4 Ill.-Springfield 9 Final
  Wayne St. (Mich.)   Tiffin   4:00 PM
  Schott Stadium @ Cincinnati, Ohio
  Purdue Northwest 1 Ill.-Springfield 5 Final
  Gannon   Northwood   6:30 PM
  @ Glenville State
  Saginaw Valley   McKendree   8:30 PM
  @ SIU-Edwardsville
Sat. 23 Northwood   Gannon   12:00 PM
  @ Glenville State
  Parkside   Missouri S&T   1:00 PM
  Saginaw Valley   McKendree   2:00 PM
  @ SIU-Edwardsville
  Parkside   Missouri S&T   4:00 PM
Sun. 24 Davenport   Merrimack   9:00 AM
  @ Winter Haven, FL
  Northwood   Glenville State   11:00 AM
  Tiffin   Wayne St. (Mich.)   12:00 PM
  Schott Stadium @ Cincinnati, Ohio
  Merrimack   Davenport   12:00 PM
  @ Winter Haven, FL
  Ohio Dominican   Grand Valley St.   12:00 PM
  @ Evansville, Ind. - Southern Indiana
  Saginaw Valley   McKendree   1:00 PM
  @ SIU-Edwardsville
  Purdue Northwest   Ill.-Springfield   1:00 PM
  Parkside   Missouri S&T   1:00 PM
  Mercyhurst   Northwood   1:30 PM
  @ Glenville State
  Wayne St. (Mich.)   Tiffin   3:30 PM
  Schott Stadium @ Cincinnati, Ohio
  Ashland   Rockhurst   4:00 PM
  @ Trojan Classic
  Purdue Northwest   Ill.-Springfield   4:00 PM
  Parkside   Missouri S&T   4:00 PM
Mon. 25 Rockhurst   Ashland   1:00 PM
  @ Nashville, TN
  Ashland   Trevecca Nazarene   4:00 PM
  Davenport   Embry-Riddle (FL)   6:00 PM
Tue. 26 Davenport   Eckerd   6:00 PM
Wed. 27 Davenport   Florida Tech   6:00 PM
Thu. 28 Davenport   Texas-Tyler   6:00 PM
  @ Kissimmee, FL (Osceola County Stadium)
 
March
Fri. 1 Malone   Davenport   12:00 PM
  @ Winter Park, FL (Alfond Stadium/Rollins College)
  Saginaw Valley   Missouri S&T   1:00 PM
  Davenport   Malone   3:00 PM
  @ Winter Park, FL (Alfond Stadium/Rollins College)
Sat. 2 Wayne St. (Mich.)   Mo.-St. Louis   12:00 PM
  Seton Hill (Pa.)   Ashland   12:00 PM
  @ Florida Spring Trip (Auburndale, Fla.)
  Saginaw Valley   Missouri S&T   12:00 PM
  Parkside   Southern Ind.   12:00 PM
  @ Trojan Classic
  Ohio Dominican   Northwood   1:00 PM
  @ Chillicothe, Ohio - VA Memorial Stadium
  Malone   Davenport   2:30 PM
  @ Winter Park, FL (Alfond Stadium/Rollins College)
  Wayne St. (Mich.)   Mo.-St. Louis   3:00 PM
  Saginaw Valley   Missouri S&T   3:30 PM
  Ohio Dominican   Northwood   4:00 PM
  @ Chillicothe, Ohio - VA Memorial Stadium
  Parkside   Trevecca Nazarene   7:00 PM
Sun. 3 Tiffin   Ashland   10:00 AM
  @ Florida Spring Trip (Kissimmee, Fla.)
  Grand Valley St.   West Va. Wesleyan   10:15 AM
  @ Winter Haven, FL
  Wayne St. (Mich.)   Mo.-St. Louis   12:00 PM
  Ohio Dominican   Northwood   12:00 PM
  @ Chillicothe, Ohio - VA Memorial Stadium
  Saginaw Valley   Missouri S&T   1:00 PM
  Southern Ind.   Parkside   1:00 PM
  @ Trojan Classic
Mon. 4 Cedarville   Ashland   3:00 PM
  @ Florida Spring Trip (Kissimmee, Fla.)
Tue. 5 Ashland   West Va. Wesleyan   1:30 PM
  @ Florida Spring Trip (Kissimmee, Fla.)
  Indianapolis   Purdue Northwest   2:00 PM
  Indianapolis   Purdue Northwest   5:00 PM
Wed. 6 Ashland   USciences   1:30 PM
  @ Florida Spring Trip (Kissimmee, Fla.)
Thu. 7 Augustana (S.D.)   Ashland   1:45 PM
  @ Florida Spring Trip (Auburndale, Fla.)
  Grand Valley St.   Walsh   2:30 PM
  @ Osceola Heritage Park Stadium
  Saginaw Valley   Trevecca Nazarene   7:00 PM
  Wayne St. (Mich.)   Notre Dame (Ohio)   7:30 PM
  2019 RussMatt Invitational @ Kissimmee, Fla.
Fri. 8 Northern St.   Wayne St. (Mich.)   12:30 PM
  2019 RussMatt Invitational @ Kissimmee, Fla.
  Saginaw Valley   Trevecca Nazarene   3:00 PM
  Walsh   Wayne St. (Mich.)   4:00 PM
  @ Osceola Heritage Park #1
  Minn. St. Mankato   Ashland   6:30 PM
  @ Florida Spring Trip (Kissimmee, Fla.)
Sat. 9 Gannon   Wayne St. (Mich.)   9:30 AM
  2019 RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla.
  Hillsdale   Davenport   2:00 PM
  @ GCS Ballpark - Sauget, IL
  Saginaw Valley   Trevecca Nazarene   2:00 PM
  Northwood   Northern St.   4:15 PM
  RussMatt Central Florida Invitational - Lake Myrtle #2 @ Auburndale, Fla.
  Hillsdale   Davenport   5:00 PM
  @ GCS Ballpark - Sauget, IL
  Mary   Northwood   7:45 PM
  RussMatt Central Florida Invitational - Lake Myrtle #1 @ Auburndale, Fla.
  Northern St.   Ashland   8:00 PM
  @ Florida Spring Trip (Auburndale, Fla.)
Sun. 10 Hillsdale   Davenport   1:00 PM
  @ GCS Ballpark - Sauget, IL
  Notre Dame (Ohio)   Ashland   1:15 PM
  @ Florida Spring Trip (Kissimmee, Fla.)
  Purdue Northwest   Ave Maria   4:00 PM
  Northwood   Minn. Duluth   5:15 PM
  RussMatt Central Florida Invitational - - Osceola Heritage Park #3 @ Kissimmee, Fla.
Mon. 11 Purdue Northwest   Warner   1:00 PM
  Purdue Northwest   Warner   4:00 PM
  Winona St.   Wayne St. (Mich.)   5:00 PM
  2019 RussMatt Invitational @ Kissimmee, Fla.
  Northwood   Augustana (S.D.)   6:00 PM
  RussMatt Central Florida Invitational - - Osceola Heritage Park Stadium @ Kissimmee, Fla.
Tue. 12 Northwood   Sioux Falls   9:30 AM
  RussMatt Central Florida Invitational - - Osceola Heritage Park #5 @ Kissimmee, Fla.
  Wayne St. (Mich.)   Augustana (S.D.)   1:30 PM
  2019 RussMatt Invitational @ Kissimmee, Fla.
  Madonna   Saginaw Valley   3:05 PM
  Parkside   Ill.-Springfield   4:00 PM
  Wayne St. (Mich.)   West Chester   5:00 PM
  2019 RussMatt Invitational @ Kissimmee, Fla.
  Purdue Northwest   Saint Leo   7:00 PM
Wed. 13 Wayne St. (Mich.)   Minn. Duluth   9:15 AM
  2019 RussMatt Invitational @ Kissimmee, Fla.
  Parkside   Ill.-Springfield   1:00 PM
  Tiffin   Ashland   3:00 PM
  Parkside   Ill.-Springfield   4:00 PM
  Purdue Northwest   Embry-Riddle (FL)   7:00 PM
Thu. 14 Purdue Northwest   Webber Int'l   12:00 PM
  Purdue Northwest   Webber Int'l   3:00 PM
  Wayne St. (Mich.)   Dartmouth   6:00 PM
  2019 RussMatt Invitational @ Kissimmee, Fla.
  Northwood   Eckerd   6:00 PM
Fri. 15 Northwood   Auburn Montgomery   1:00 PM
  @ Daytona Beach, Fla.
  Saginaw Valley   Mercyhurst   4:00 PM
  Northwood   Embry-Riddle (FL)   6:00 PM
Sat. 16 Saginaw Valley   Mercyhurst   1:00 PM
  Gannon   Ashland   1:00 PM
  Gannon   Ashland   4:00 PM
Sun. 17 Saginaw Valley   Mercyhurst   12:00 PM
  Ashland   Gannon   1:00 PM
Tue. 19 Walsh   Ashland   3:00 PM
Wed. 20 Mich.-Dearborn   Wayne St. (Mich.)   3:00 PM
  Parkside   Findlay   3:00 PM
  Aquinas   Saginaw Valley   3:05 PM
Thu. 21 St. Francis (Ill.)   Purdue Northwest   4:00 PM
Fri. 22 Parkside *   Ashland   3:00 PM
  Grand Valley St. *   Wayne St. (Mich.)   3:30 PM
  Saginaw Valley *   Davenport   4:00 PM
  Northwood *   Purdue Northwest   5:00 PM
Sat. 23 Saginaw Valley *   Davenport   1:00 PM
  Parkside *   Ashland   1:00 PM
  Grand Valley St. *   Wayne St. (Mich.)   1:00 PM
  Northwood *   Purdue Northwest   2:00 PM
  Grand Valley St. *   Wayne St. (Mich.)   3:30 PM
  Saginaw Valley *   Davenport   4:00 PM
  Parkside *   Ashland   4:00 PM
  Northwood *   Purdue Northwest   4:30 PM
Sun. 24 Saginaw Valley *   Davenport   12:00 PM
  Grand Valley St. *   Wayne St. (Mich.)   12:00 PM
  Northwood *   Purdue Northwest   1:00 PM
  Parkside *   Ashland   1:00 PM
Tue. 26 Saginaw Valley   Hillsdale   3:00 PM
  Wheeling Jesuit   Ashland   3:00 PM
  Aquinas   Davenport   4:00 PM
Wed. 27 Rochester (Mich.)   Northwood   3:00 PM
Thu. 28 Lewis   Purdue Northwest   4:00 PM
Fri. 29 Wayne St. (Mich.) *   Northwood   3:00 PM
  Davenport *   Ashland   3:00 PM
  Grand Valley St. *   Saginaw Valley   3:05 PM
  Parkside *   Purdue Northwest   4:00 PM
Sat. 30 Grand Valley St. *   Saginaw Valley   12:35 PM
  Wayne St. (Mich.) *   Northwood   1:00 PM
  Davenport *   Ashland   1:00 PM
  Parkside *   Purdue Northwest   1:00 PM
  Wayne St. (Mich.) *   Northwood   3:30 PM
  Grand Valley St. *   Saginaw Valley   3:35 PM
  Davenport *   Ashland   4:00 PM
  Parkside *   Purdue Northwest   4:00 PM
Sun. 31 Wayne St. (Mich.) *   Northwood   12:00 PM
  Davenport *   Ashland   1:00 PM
  Parkside *   Purdue Northwest   1:00 PM
  Grand Valley St. *   Saginaw Valley   1:05 PM
 
April
Tue. 2 Grand Valley St.   Hillsdale   3:00 PM
  Wayne St. (Mich.)   Lake Erie   3:00 PM
Wed. 3 Lake Erie   Ashland   3:00 PM
  St. Xavier   Purdue Northwest   4:00 PM
Fri. 5 Ashland *   Saginaw Valley   3:05 PM
  Purdue Northwest *   Wayne St. (Mich.)   3:30 PM
  Northwood *   Parkside   4:00 PM
  Davenport *   Grand Valley St.   4:00 PM
Sat. 6 Ashland *   Saginaw Valley   12:35 PM
  Purdue Northwest *   Wayne St. (Mich.)   1:00 PM
  Davenport *   Grand Valley St.   1:00 PM
  Northwood *   Parkside   2:00 PM
  Purdue Northwest *   Wayne St. (Mich.)   3:30 PM
  Ashland *   Saginaw Valley   3:35 PM
  Davenport *   Grand Valley St.   4:00 PM
  Northwood *   Parkside   4:30 PM
Sun. 7 Purdue Northwest *   Wayne St. (Mich.)   12:00 PM
  Davenport *   Grand Valley St.   12:00 PM
  Northwood *   Parkside   1:00 PM
  Ashland *   Saginaw Valley   1:05 PM
Tue. 9 Ashland   Walsh   3:00 PM
  Hillsdale   Saginaw Valley   3:05 PM
  Davenport   Aquinas   4:00 PM
Wed. 10 Lawrence Tech.   Saginaw Valley   3:05 PM
Thu. 11 Purdue Northwest   Lewis   4:00 PM
Fri. 12 Saginaw Valley *   Northwood   3:00 PM
  Ashland *   Wayne St. (Mich.)   3:30 PM
  Purdue Northwest *   Davenport   4:00 PM
  Parkside *   Grand Valley St.   4:00 PM
Sat. 13 Saginaw Valley *   Northwood   1:00 PM
  Ashland *   Wayne St. (Mich.)   1:00 PM
  Purdue Northwest *   Davenport   1:00 PM
  Parkside *   Grand Valley St.   1:00 PM
  Saginaw Valley *   Northwood   3:30 PM
  Ashland *   Wayne St. (Mich.)   4:00 PM
  Purdue Northwest *   Davenport   4:00 PM
Sun. 14 Saginaw Valley *   Northwood   12:00 PM
  Ashland *   Wayne St. (Mich.)   12:00 PM
  Purdue Northwest *   Davenport   1:00 PM
  Parkside *   Grand Valley St.   1:00 PM
Tue. 16 Parkside   Lewis   1:00 PM
  Hillsdale   Grand Valley St.   3:00 PM
  Ohio Dominican   Ashland   3:00 PM
  Parkside   Lewis   4:00 PM
  Northwood   Saginaw Valley   6:35 PM
  @ Dow Diamond
Thu. 18 Northwood *   Davenport   4:00 PM
  Grand Valley St. *   Ashland   4:00 PM
  Saginaw Valley *   Purdue Northwest   4:00 PM
Fri. 19 Northwood *   Davenport   1:00 PM
  Grand Valley St. *   Ashland   1:00 PM
  Saginaw Valley *   Purdue Northwest   1:00 PM
  Wayne St. (Mich.) *   Parkside   2:00 PM
  Northwood *   Davenport   4:00 PM
  Grand Valley St. *   Ashland   4:00 PM
  Saginaw Valley *   Purdue Northwest   4:00 PM
  Wayne St. (Mich.) *   Parkside   4:30 PM
Sat. 20 Northwood *   Davenport   12:00 PM
  Grand Valley St. *   Ashland   12:00 PM
  Wayne St. (Mich.) *   Parkside   1:00 PM
  Saginaw Valley *   Purdue Northwest   2:00 PM
  Wayne St. (Mich.) *   Parkside   3:30 PM
Mon. 22 Ashland   Ohio Dominican   3:00 PM
Tue. 23 Purdue Northwest   Indianapolis   2:00 PM
  Findlay   Wayne St. (Mich.)   3:00 PM
  Davenport   Central Mich.   4:00 PM
  Northwood   Madonna   7:00 PM
  @ Comerica Park - Detroit, Mich.
Wed. 24 Lewis   Parkside   1:00 PM
  Lawrence Tech.   Northwood   3:00 PM
  Lewis   Parkside   4:00 PM
  Cleary *   Saginaw Valley   6:35 PM
  @ Comerica Park
Fri. 26 Ashland *   Northwood   3:00 PM
  Parkside *   Saginaw Valley   3:05 PM
  Wayne St. (Mich.) *   Davenport   3:30 PM
  Purdue Northwest *   Grand Valley St.   4:00 PM
Sat. 27 Parkside *   Saginaw Valley   12:35 PM
  Ashland *   Northwood   1:00 PM
  Wayne St. (Mich.) *   Davenport   1:00 PM
  Purdue Northwest *   Grand Valley St.   1:00 PM
  Ashland *   Northwood   3:30 PM
  Wayne St. (Mich.) *   Davenport   3:30 PM
  Parkside *   Saginaw Valley   3:35 PM
  Purdue Northwest   Grand Valley St.   4:00 PM
Sun. 28 Ashland *   Northwood   12:00 PM
  Wayne St. (Mich.) *   Davenport   12:00 PM
  Purdue Northwest *   Grand Valley St.   1:00 PM
  Parkside *   Saginaw Valley   1:05 PM
 
May
Wed. 1 Lake Erie   Wayne St. (Mich.)   3:00 PM
Fri. 3 Northwood *   Grand Valley St.   3:00 PM
  Saginaw Valley *   Wayne St. (Mich.)   3:30 PM
  Davenport *   Parkside   4:00 PM
  Ashland *   Purdue Northwest   5:00 PM
Sat. 4 Saginaw Valley *   Wayne St. (Mich.)   1:00 PM
  Northwood *   Grand Valley St.   1:00 PM
  Ashland *   Purdue Northwest   2:00 PM
  Davenport *   Parkside   2:00 PM
  Northwood *   Grand Valley St.   3:30 PM
  Saginaw Valley *   Wayne St. (Mich.)   4:00 PM
  Ashland *   Purdue Northwest   5:00 PM
  Davenport *   Parkside   5:00 PM
Sun. 5 Saginaw Valley *   Wayne St. (Mich.)   12:00 PM
  Northwood *   Grand Valley St.   12:00 PM
  Ashland *   Purdue Northwest   1:00 PM
  Davenport *   Parkside   1:00 PM
Tue. 7 Parkside   Wis.-Milwaukee   TBA
Thu. 9 Saginaw Valley   GLIAC Tournament   TBA
  May 9-12
  Northwood   GLIAC Tournament   TBA
Fri. 10 Northwood   GLIAC Tournament   TBA
Sat. 11 Northwood   GLIAC Tournament   TBA
Sun. 12 Northwood   GLIAC Tournament   TBA
Thu. 16 Saginaw Valley %   NCAA Midwest Regionals   TBA
  May 16-19 (Campus Sites)
Sat. 25 Saginaw Valley %   NCAA Midwest Super Regionals   TBA
  May 25-26 (Campus Sites)
 
June
Sat. 1 Saginaw Valley %   NCAA Division II World Series   TBA
  June 1-8 - Cary, N.C.
* Conference
% Post season