2015 GLIAC Women's Outdoor Track & Field All-Academic Excellence Team

Ashland

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Linda Morales
So.
Integrated Mathematics Education
Avon, Ohio / Avon
Jillian Bajaksouzian
Jr.
Business Management
Brecksville, Ohio / Brecksville
Mikaela Bush
Jr.
Family and Consumer Sciences
Edison, Ohio / Mt. Gilead
Mallory Balmert
Jr.
Biology
Avon, Ohio / Avon
Joyce Badertscher
Sr.
Exercise Management
Apple Creek, Ohio / Waynedale
Alexis Smith
So.
Nursing
Medina, Ohio / Medina
Austin Borton
So.
Early Childhood Education (Pre-K - Grade 3)
Centerville, Ohio / Archbishop Alter
Kim Habegger Sr. MBA Jeromesville, Ohio / Hillsdale
Kylee Bernthisel Jr. Athletic Training Grand Rapids, Ohio / Otsego
Molly Scott So. Exercise Science Lima, Ohio / Shawnee
Emma Daugherty Jr. Commercial Art West Jefferson, Ohio / Jonathan Alder
Taylor Cropper R-Fr. Nursing North Canton, Ohio / Hoover
Jennifer Bjelac Sr. Biology Newton Falls, Ohio / Newton Falls
Nuri Lee So. Public Relations & Strategic Communication Tucker, Ga. / Tucker
Sam Birchall So. Nursing Mentor, Ohio / Mentor
Tiarra Kick So. Marketing Lexington, Ohio / Lexington
Abby Strock Jr. Integrated Science Education (Grades 7 – 12) Wooster, Ohio / Triway
Jessica Bridenthal Sr. Sport Management Akron, Ohio / St. Vincent-St. Mary
Anna Mion Sr. Food Science Medina, Ohio / St. Vincent-St. Mary
Megan Roessler Jr. Exercise Science Zanesville, Ohio / Maysville
Marissa Sinko Jr. Early Childhood Education (Pre-K - Grade 3) Hudson, Ohio / Hudson
Marlecia Holston So. Exercise Science Marion, Ohio / River Valley
Jamie Sindelar Jr. Toxicology Athens, Ohio / Plains
       

Ferris State

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Jessica Delaney So. Biology/Pre-Physcial Therapy Pleasant Lake, Mich./Jackson NW
Molly Emerick Fr. History Lake Orion, Mich.
Samantha Humphrey So. Social Work Alma, Mich.
Samantha Johnson Sr. Pharmacy Troy, Mich.
Paige Koskinen Jr. Pharmacy L'Anse, Mich.
Racheal McDonald So. Business Administration Alpena, Mich.
Breeann Ovokaitys Sr. Pharmacy Cedar Springs, Mich.
Natalie Perry So. Pre-Pharmacy Adrian, Mich./Sand Creek
Kayla Smith Sr. Biology/Pre-Optometry Onondaga, Mich./Leslie
Jeanne Wilson So. Nursing Kent City, Mich.
       

Findlay

   
Student-Athlete
Year
Major
Hometown/High School
Erica Bettac Jr. Psychology Shelby, Ohio / Shelby
Kailey Coleman So. Intervention Specialist
Fostoria, Ohio / Hopewell-Loudon
Kirsten Gaerke Sr. Occupational Therapy Brownsburg, Ind. / Brownsburg
Samantha Grippe Jr. Occupational Therapy Chardon, Ohio / Chardon
Meredith Hoops Jr. Sport and Event Management 
Napoleon, Ohio / Napoleon
Melanie Ruich Jr. Occupational Therapy
Ft. Wayne, Ind. / Carroll
Maud Sanmiquel Sr. Marketing
Perpignan, France / Lycee Rosa
Pam Showman Sr. Health Studies
Fairfield, Ohio / Ursuline Academy
Liz Streacker So. Nursing
Findlay, Ohio / Liberty Benton
Shelby Stump Sr. Psychology Dola, Ohio / Hardin Northern
       

Grand Valley State

   
Student-Athlete
Year
Major
Hometown/High School
Rachel Bendewald R-Fr.
Exercise Science St. Joseph, Mich.
Jordan Chester Sr. Biology Valparaiso, Ind./Boone Grove
Katelyn Cliff Jr. Nursing West Bloomfield, Mich./Walled Lake Northern
Sarah Cullip R-Fr. Applied Linguistics St. Ignace, Mich./LaSalle
Kelly Haubert R-Fr. Business General Liberty Center, Ohio
Brianna King R-Fr. International Relations Cedar Falls, Iowa
Jordyn Kiser Sr. Chinese Language Reese, Mich.
Jenae Linville So.
Mathematics Canton, Ohio/Lake Center Christian
Alex McBride So.
Psychology Rolling Prairie, Ill./New Prairie
Natalie Nelson Jr. Engineering Science Brighton, Mich./Pinckney Community
Skylar Schoen So.
Exercise Science Batavia, Ill.
Laura Schroeder Jr. Chemistry Sanford, Mich./Meridian
Sarah Talbott Jr. German Franklin, Wis.
Alison Work Jr. Business General
Sylvania, Ohio/Northview

     

Hillsdale

   
Student-Athlete
Year
Major
Hometown/High School
Elise Byron Jr.
Spanish/Psychology
Minnetonka, MN/Minnetonka
Meredith Didier So.
Undeclared
Fort Wayne, IN/Bishop Dwenger
Maddie Estell So.
Undeclared
Shawnee, KA/Mill Valley
Amy Kerst Sr.
Physics, Mathematics
Autrain, MI/Munising
Chelsea Kilgore Sr.
English, History, Exercise Science
Colorado Springs, CO/Vangaurd School
Emily Oren Jr. Economics
Holland, MI/Hamilton
Molly Oren So. Undeclared
Holland, MI/Hamilton
Kate Royer Jr. Chemistry
Grandville, MI/Grandville
Katy Van Egmond Jr. Exercise Science, Marketing Management Grosse Pointe Woods, MI/North
Alexandra Whitford So. Undeclared Grandville, MI/Grand Rapids South Christian
Corinne Zehner Jr. Biochemistry New Palestine, IN/New Palestine
       

Lake Erie

   
Student-Athlete
Year
Major
Hometown/High School
Shelby Carptenter
Jr.
Business Administration/Human Resource Management
Dayton, Ohio/Miami Valley
Marie Hall So. Biology Pickerington, Ohio/Pickerington North
Nadia Lee
So.
Political Science
Tucker, Ga./Tucker
Destiny Prusky
Sr.
Early Childhood Education/Intervention Specialist
Newton Falls, Ohio/Newton Falls
Taylor Ritchie
Jr.
Business Administration/Accounting
Salem, Ohio/United
       

Lake Superior State

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Jessica Allen Sr. Parks and Recreation Southfield, Mich. / Divine Child High School
Carolinne Strasser Sr. Athletic Training Westland, Mich. / Dearborn-Divine Child
Miranda Emaus Jr. Forensic Chemistry Hudsonville, Mich.
       

Malone

   
Student-Athlete
Year
Major
Hometown/High School
Sarah Meek So.
Communication Arts Akron, OH/Firestone
Erin Moomaw So. Exercise Science Wooster, OH/Smithville
Sara Polatas Sr. Exercise Science North Canton, OH/Hoover
Kelsey Brobst Sr. Intervention Specialist/Early Childhood Education Groveport, OH/Canal Winchester
Madison Schuler Sr. Communication Arts Massillon, OH/Jackson
Crystal Barber Jr. Mathematics Rittman, OH/Rittman
Emily O'Dell So. Middle Childhood Education Geneva, OH/Geneva
Mackenzie Keller So. Chemistry Dayton, OH/Oakwood
Hannah Boss Jr. Nursing Akron, OH/Manchester
Emily Luli So. Business Administration Atwater, OH/Waterloo
Mattison Rankin Sr. Business Administration Louisville, OH/Louisville
Erika Rector So. Nursing Green, OH/Green
Tayler Carpenter Sr. Communication Arts Mount Vernon, OH/Fredericktown
       

Michigan Tech

Student-Athlete Year Major Hoemtown/High School
Breanne Spalding R-Fr. Biomedical Engineering Quincy, Mich.
Audra Thurston R-Fr. Chemical Engineering Ogden, Utah/St. Joseph Catholic
Erika Poli Sr. Civil Engineering East Lansing, Mich.
Deedra Irwin Sr. Exercise Science Pulaski, Wis.
Lauren Raiford So. Mechanical Engineering Sturgis, Mich.
Amber Peabody Jr. Biochemistry and Molecular Biology Benzonia, Mich./Benzie Central
Ashley Veale So. Biological Sciences Negaunee, Mich.
Jamie Dompier So. Sports and Fitness Management Chassell, Mich.
Hannah Schnack Jr. Chemical Engineering Traverse City, Mich./West
Ellen Hetcher Jr. Chemical Engineering Wautoma, Wis.
Jenna Burns So. Electrical Engineering Mequon, Wis./Homestead
       

Northern Michigan

   
Student-Athlete
Year
Major
Hometown/High School
Emily Allen
Sr.
Biology/Physiology
Ravenna, Mich. / Ravenna
Jaylee Brown Jr. Community Health Education Onekama, Mich. / Onekama
Xavier Donajkowski So. Environmental Science Hubbard Lake, Mich. / Alpena
Shannon Flynn So. Athletic Training Canton, Mich. / Salem
Larissa Halonen Sr. Nursing Delano, Minn. / Delano
Olivia Howard Sr. Social Work Muskegon, Mich. / Reeths-Puffer
Catherine Swiderski Jr. Sports Science Lansing, Mich. / Lansing Catholic
Brittni Writz Sr. Nursing Sobieski, Wis. / Pulaski
       

Northwood

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Julia Cherwinski
So.
Marketing & International Business
Saginaw, Mich. / Heritage
Drew Findlay
So.
Accounting
Reese, Mich. / Reese
Lindsay Horner
So.
International Business; Operations & Supply Chain Management
Byron Center, Mich. / Byron Center
Chloe Kinsey
Jr.
Management
Monroe, Mich. / Monroe
Jennifer McKenna
So.
Marketing
Orchard Lake, Mich. / Walled Lake Northern
Hunter Perry
Jr. Entertainment, Sport & Promotion Management
Moran, Mich. / Rudyard
Chloe Thiel
Jr.
Finance
Plainwell, Mich. / Plainwell
 
   

Ohio Dominican

   
Student-Athlete
Year 
Major
Hometown/High School
Katie Bachman
Jr.
Math Education Vandalia, OH/Vandalia-Butler
Morgan Bitzel
So.
Biology
Hartville, OH/Marlington
Nicole Brown
Jr.
Middle Childhood Education Columbus, OH/Bishop Ready
Grace Changet
So.
Education
Lancaster, OH/Fisher Catholic
Lindsay Davis
So.
Exercise Science
Lewis Center, OH/Olentangy Orange
Vogue Hall
Sr.
Information Systems
Zanesville, OH/Maysville
Hayley Knotsman
Sr.
Biology/Pre-Med
Dayton, OH/Northmont
Molly Priest
Jr.
Integrated Language Arts Education/English
Wadsworth, OH/Wadsworth
Katlyn Rini
Sr.
Exercise Science/Biology
Pickerington, OH/Pickerington North
Kayla Statema
So.
Accounting
Warren, OH/Warren G. Harding
Amber Willeman Jr. Early Childhood Education Napoleon, OH/Napoleon
       

Saginaw Valley

   
Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Megan Christoson
So.
Health Science Fowlerville, Mich. / Fowlerville
Anna Fochesato Jr. Accounting Holly, Mich. / Brandon
Emerald Joiner Sr. Music Education Saginaw, Mich. / Arthur Hill
Christina Micale So. Psychology Macomb, Mich. / Dakota
Victoria Peet Sr. Occupational Therapy Lapeer, Mich. / Lapeer West
Jessica Reeves
Sr.
Health Science
Sanford, Mich. / Meridian
Emily Short
Sr.
Chemistry
Tawas, Mich. / Tawas Area
Paige Stepanski
Jr.
Pre-Occupational Therapy
Alpena, Mich. / Alpena
     

Tiffin

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Deborah Brodersen
So. Sport & Recreation Management Rinteln, Germany/Hannover
Sarah Clow Jr.
Psychology Thornville, Ohio/Sheridan
Jennifer Colone Jr.
Homeland Security & Terrorism Fort Wayne, Ind./Snider
D'Wanda Ford
Jr.
Corrections
Cleveland, Ohio/Kennedy
Morgan Horn
So. Forensic Psychology Wapakoneta, Ohio/Waynesfield
Jessica Kern Sr. Psychology Delta, Ohio/Pike-Delta-York
Miranda Mondozzi Sr. Criminal Justice Stow, Ohio/St. Vincent-St. Mary
Giulianne Pereira Sr. Management Porto Alegre, Brazil/Farroupilha
Sydney Schmidt So. Homeland Security & Terrorism Hilliard, Ohio/Darby
Samantha Smith Sr. Management Nashport, Ohio/Newark
       

Walsh

Student-Athlete Year Major Hometown/High School
Jill Bresnahan So. Corporate Communications Cleveland, OH / St. Joseph Academy
Danielle Buzzaccco So. Biology Canfield, OH / South Range
Kelsey Dickey Sr.
Education Corlant, OH / Lakeview
Erin Peskura Jr.
Biology/Pre-Physical Therapy Strongsville, OH / Strongsville
Katelyn Smith Sr.
Pre-Med/Biology North Lima, OH / South Range
Sarah Torok So.
Pre-Physical Therapy/Biology
Strongsville, OH / Strongsville
Rose Tupta So.
Nursing
Twinsburg, OH / Trinity
Annie Zaremba So. Biology Canton, OH / GlenOak
Larissa Zeigler Sr. Pre-Physical Therapy/Biology North Ridgeville, OH / Elyria Catholic
       

Wayne State

Student-Athlete Year  Major Hometown/High School
Leah Coonrod So. Pre-Nursing Kalamazoo, Mich. / Gull Lake
Anne Okonowski
Jr. English
Dearborn, Mich. / Divine Child
Erika Perry
Jr. Psychology
Romeo, Mich.