2013-14 GLIAC Women's Indoor Track and Field All-Academic Excellence Team

2013-14 GLIAC Women's Indoor Track and Field All-Academic Excellence Team.

Student Athlete-Name Yr. Major Hometown/High School 




Ashland University


Joyce Baadertscher Jr. Accounting Apple Creek, Ohio/Waynedale
Jillian Bajaksouzian So. Business Management Brecksville, Ohio/Brecksville
Mallory Balmert Jr. Biology Avon, Ohio/Avon
Kylee Bernthisel So. Athletic Training Grand Rapids, Ohio/Otsego
Jennifer Bjelac Jr. Biology Newton Falls, Ohio/Newton Falls
Mikaela Bush So. Family and Child Studies Edison, Ohio/Mt. Gilead
Emma Daugherty So. Communication Arts West Jefferson, Ohio/J. Alder
Kim Habegger Jr. Marketing Jeromesville, Ohio/Hillsdale
Allison Hildebrand So. Education Arcanum, Ohio/Franklin Monroe
Anna Mion Jr. Food and Nutrition Medina, Ohio/St. Vincent-St. Mary
Devan Molnar Jr. Intervention Specialist Amherst, Ohio/Amherst Steele
Megan Roessler So. Exercise Science Zanesville, Ohio/Maysville
Jamie Sindelar So. Toxicology Athens, Ohio/Plain
Marissa Sinko So. Early Childhood Education Hudson, Ohio
Megan Uzzel Jr. Communication Arts New Lebanon, Ohio/Dixie
Shaunisha Winter Sr. Exercise Science Heath, Ohio/Heath




Ferris State University


Zoey Hohmann Sr. Computer Information Systems Stockbridge, Mich.
Samantha Johnson Jr. Pharmacy  Troy, Mich.
Alyssa Osika Sr. Pharmacy Waterford, Mich./Mott
Breeann Ovokaitys Jr. Pharmacy Cedar Springs, Mich.
Erika Roe So. Business Administration Caro, Mich.
Anna Rudd Sr. Nursing- B.S.N. Leslie, Mich.
Kayla Smith So. Biology/Pre-Optometry Leslie, Mich.
Jeanne Wilson R-Fr. Pre-Nursing Kent City, Mich.
Rachel Wood R-Fr. Mathematics Education Remus, Mich./Chippewa Hills




University of Findlay


Erica Bettac So. Psychology Shelby, Ohio/Shelby
Kirsten Gaerke Jr. Occupational Therapy Brownsburg, Ind./Brownsburg
Samantha Grippe So. Health Studies Chardon, Ohio/Chardon
Samantha Hassen Sr. Middle Childhood Fremont, Ohio/Old Fort
Meredith Hoops So. Sport & Event Management Napoleon, Ohio/Napoleon
Melanie Ruich So. Occupational Therapy Ft. Wayne, Ind./Carroll
Maud Sanmiquel Jr. Marketing Perpignan, France/Lycee Rosa
Pam Showman Sr. Physical Therapy Fairfield, Ohio/Ursuline Academy




Grand Valley State University


Alison Work So. Film Video Sylvania, Ohio/Northview
Autumn Lantz Sr. Nursing Stryker, Ohio/Archbold
Courtney Brewis Sr. Physical Therapy Dearborn, Mich./Divine Child
Jessica Janecke Jr. Biomedical Sciences Scales Mound, Ill./Wahlert Catholic
Jordan Chester Jr. Medical Laboratory Science, Allied Health Sciences Valparaiso, Ind./Boone Grove
Katelyn Cliff So. Nursing West Bloomfield, Mich./Walled Lake Northern
Kelcie Severson Sr. Exercise Science Rockford, Mich.
Kristen Hixson Sr. Finance Remus, Mich./Chippewa Hills
Laura Schroeder So. Biomedical Sciences Sanford, Mich./Meridian
Lisa Galasso Sr. Biomedical Sciences Orion, Mich./Lake Orion
Molly Slavens Sr. English Canton, Mich./Plymouth
Natalie Nelson So. Biomedical Sciences Brighton, Mich./Pinckney Community
Sarah Talbott So. N/A Franklin, Wis.




Hillsdale College


Elise Byron Jr. Spanish/Psychology Minnetonka, Minn./Minnetonka
Amy Kerst Jr. Physics/Mathematics Autrain, Mich./Munising
Chelsea Kilgore Sr. English Colorado Springs, CO/Vangaurd School
Amber Mueller Sr. Accounting Jonesville, Mich./Jonesville
Kate Royer So. Undeclared Grandville, Mich./Grandville
Katy VanEgmond So. Undeclared Grosse Pointe Woods, Mich./North
Corinne Zehner So. Undeclared New Palestine, Ind./New Palestine




Lake Erie College


Kotfis, Emily So. Accounting East Liverpool, Ohio
Carpenter, Shelby So. Business Administration New Lebanon, Ohio
Narducci, Samantha So. Biology N Royalton, Ohio




Lake Superior State University

Allen, Jessica Jr. Parks and Recreation Southfield, Mich. / Divine Child 
Emaus, Miranda So. Forensic Chemistry Hudsonville, Mich / Hudsonville 




Malone University


Crystal Barber So. Mathematics Rittman, Ohio/Rittman
Hannah Boss So. Nursing Akron, Ohio/Manchester
Kelsey Brobst Jr. Intervention Specialist Education Groveport, Ohio/Canal Winchester
Katie King Sr. Mathematics Bellefontaine, Ohio/Bellefontaine
Sara Polatas Jr. Exercise Science North Canton, Ohio/Hoover
Mattison Rankin Jr. Business Administration Louisville, Ohio/Louisville
Madison Schuler Jr. Communication Arts Massillon, Ohio/Jackson
Emily Tomei Jr. Nursing Tallmadge, Ohio/St. Vincent-St. Mary




Northern Michigan University


Emily Allen Jr. Biology/Physiology Ravenna, Mich./Ravenna
Xavier Donajkowski So. Environmental Science Hubbard Lake, Mich./Alpena
Mandy Dye Sr. English/Secondary Ed Delton, Mich./Delton Kellogg
Larissa Halonen Jr. Nursing Delano, Minn./Delano
Caitlin Keskey Jr. Clinical Health Science Cokato, Minn./Dassel-Cokato
Abby Roche So. Public Relations Fargo, N.D./Fargo North
Catherine Swiderski So. Sports Science Lansing, Mich./Lancing Catholic
Brittni Wirtz Jr. Nursing Sobieski, Wis./Pulaski




Northwood University


Lauren Cianfrini So. Advertising & Marketing Akron, N.Y. / Akron Central
Marsadie Cinato Sr. Management Warren, Mich. / Woods Tower
Hannah Hayes So. Marketing Frankenmuth, Mich. / Frankenmuth
Chloe Kinsey So. Management Monroe, Mich. / Monroe
Hunter Perry So. Entertainment, Sport & Promotion Management Moran, Mich. / Rudyard
Madison Pines Sr. DeVos Graduate School of Management Troy, Mich. / Troy
Brittany Robichaud Sr. DeVos Graduate School of Management Monroe, Mich. / Monroe
Kayleigh Theriault Sr. Marketing Kawkawlin, Mich. / Freeland




Ohio Dominican University


Katie Bachman So. Math Education Vandalia, Ohio/Vandalia Butler
Nicole Brown So. Undecided Columbus, Ohio/Bishop Ready
Rachel Collins Jr. Undecided Dayton, Ohio/Chaminade-Julienne
Mallory Kitts Sr. Integrated Mathematics Springfield, Ohio/Northwestern
Molly Priest So. Undecided Wadsworth, Ohio/Wadsworth
Katie Rini Jr. Exercise Science/Biology Pickerington, Ohio/Pickerington North




Saginaw Valley State University

Rachel Cahill So. Political Science Niagara Falls, Ont. / A.N. Myer 
Anna Fochesato So. Accounting Holly, Mich. / Brandon 
Ola Hendler So. International Business Lansing, Mich. / Grand Ledge 
Emerald Joiner Jr. Music Education Saginaw, Mich. / Arthur Hill
Amanda Paris Sr. Biochemistry Hemlock, Mich. / Hemlock 
Victoria Peet Jr. Occupational Therapy Lapeer, Mich. / Lapeer West 
Alana Ranucci Jr. Athletic Training Clinton Township, Mich. / Lutheran North 
Jessica Reeves Jr. Health Science Sanford, Mich. / Meridian 
Emily Short Jr. Chemistry Tawas, Mich. / Tawas Area
Christina Swain R-Fr. Nursing New Hudson, Mich. / South Lyon 
Diamond Taylor Sr. Biology Southfield, Mich. / Southfield




Tiffin University


Sarah Clow So. Psychology Thornville, Ohio/Sheridan
Jennifer Colone Jr. Homeland Security & Terrorism Fort Wayne, Ind./Nelson Snider
D'Wanda Ford Jr. Corrections Cleveland, Ohio/John Kennedy
Ashley Gilroy Sr. Forensic Science Spencerville, Ohio/Spencerville
Jessica Kern Sr. Psychology Delta, Ohio/Pike-Delta-York
Chelsea Knapp So. Undecided Liberty Center, Ohio/Liberty Center
Samantha Molnar Sr. Forensic Science Marblehead, Ohio/Danbury Local
Miranda Mondozzi Sr. Homeland Security & Terrorism Stow, Ohio/St. Vincent-St. Mary
Theresa Scott So. Sports & Recreation Management Canfield, Ohio/Austintown Fitch
Samantha Smith Jr. Management Nashport, Ohio/Newark




Walsh University


Wendy Bosley Jr. Phys. Ed/Pre-Physical Therapy Broadview Hts. Ohio/Brecksville
Liz Broome Sr. Biology/Pre-Physical Therapy Doylestown, Ohio/Chippewa
Bridget Burke Jr. Nursing Macedonia, Ohio/Trinity
Kelsey Dickey Jr. Education Cortland, Ohio/Lakeview
Gabrielle DiTullio Jr. Education Mt. Gilead, Ohio/Northmor
Stephanie Foster Sr. Physical Therapy Lodi, Ohio/Cloverleaf
Emily Keane So. Integrated Science Canton, Ohio/Central Catholic
Erin Peskua So. Biology/Pre-Physical Therapy Stronsgville, Ohio
Katelin Smith Jr. Biology/Pre-Med North Lima, Ohio/South Range
Larissa Zeigler So. Biology/Pre-Physical Therapy North Ridgeville, Ohio/Elyria Catholic




Wayne State University


Kayla Gagnon R-Jr. Psychology Riverview, Mich.
Annie Okonowski So. General Studies Dearborn, Mich./Divine Child
Erika Perry So. Pre-Social Work Romeo, Mich.