2012-13 GLIAC Women's Indoor Track and Field All-Academic Team

2012-13 GLIAC Women's Indoor Track and Field All-Academic Team

 

Student Athlete-Name Yr. Major Hometown/High School 
School: Ashland


Emily Bon Jr. Biology Ashland, Ohio/Hillsdale
Jessica Bridenthal So. Exercise Science Akron, Ohio/St. Vincent-St. Mary
Abigail Burgdorf So. Exercise Science Oberlin, Ohio/Amherst Steele
Macy Caldwell Jr. Exercise Science Port Clinton, Ohio
Caileigh Colo Sr. Exercise Science Euclid, Ohio
Jennifer Foster So. Biology Lodi, Ohio/Cloverleaf
Kim Habegger So. Marketing Jeromesville, Ohio/Hillsdale
Alex Maus Sr. Psychology Wilmington, Ohio
Morgan Myers Jr. Psychology/Criminal Justice Upper Sandusky, Ohio
Kaylie Snyder  Sr. International Business/Spanish Navarre, Ohio/Perry
Stephanie Stoffel Sr. Middle Grades Education Cincinnati, Ohio/Glen Este
School: Ferris State


Jordan Best Sr. Medical Technology Shepherd, Mich.
Kayla Smith So. Biology/Pre-Optometry Leslie, Mich.
Shea Van Klompenberg So. Nuclear Medicine Technology Allegan, Mich.
School: Findlay 


Taylor Ackerman So. Health Professions Pioneer, Ohio/North Central
Kendra Averesch So. Health Professions Leipsic, Ohio
Emily Caudill Jr. Health Professions Upper Sandusky, Ohio
Stephanie Donaldson Jr. Health Professions Paulding, Ohio/Van Wert
Shelby Geyer Jr. Health Professions New Philadelphia, Ohio
Rachel Hallman Jr. Animal Science Brunswick, Ohio
Rachel Hosie Sr. Health Professions Mottville, N.Y./Skaneateles
Laura Kelly Sr. Health Professions Sunbury, Ohio/Big Walnut
Kayla Sendelbach Sr. Physical Sciences New London, Ohio
Alexa Stults Jr. Business Fremont, Ohio/Old Fort
School: Grand Valley State


Caley Faulkner Jr. Physical Education Naperville, Ill./Central
Leiah Hess Jr. Supply Chain Management Battle Creek, Mich./Lakeview
Ashlyn Howell Jr. Biology Fenton, Mich./Lake Fenton
Andrea Kober Jr. Therapeutic Recreation Conklin, Mich./Sparta
Alessandra Kozlowski So. Nursing Fenton, Mich.
Jamie Smith Sr. Health Communication Hickory Corners, Mich./Gull Lake
Jacqueline Williams So. Advertising & Public Relations St. Clair Shores, Mich.Lakeview
School: Hillsdale 


Katherine Brunk Sr. International Business Lemont, Ill./Benet Academy
Kayla Caldwell Sr. Physical Education Tuscarawas, Ohio/Indian Valley
Becky Caywood Sr. Psychology Rockford, Mich./Rockford
Heather Lantis So. Undeclared Hillsdale, Mich./Hillsdale Academy
Victoria McCaffrey Sr. Biology Naples, Fla./St., John Neumann
Rachel Nyberg Jr. Sport Management Ann Arbor, Mich./Saline
School: Lake Erie


Ariana Jorgensen So. Business Administration Kleinburg, Ontario / Emily Carr Secondary
Destiny Prusky So. Early Childhood Education Newton Falls, Ohio/Newton Falls
School: Lake Superior State


Elizabeth Dachs Jr. Exercise Science Waterford, Mich
Sarah Gallagher Jr. Biology Sault Ste Marie, Ontario, Calif.
Kelsey Lewis Jr. Nursing Berrien Center, Mich
Carolinne Strasser Jr. Environmental Science Westland, Mich.
Giselle Gomez So. Elementary Education Manton, Mich.
Adriana Gonzales So. Biology Muskegon, Mich
School: Malone


Courtney Armsey Jr. Zo and Wildlife Biology Clinton, Ohio/Jackson H.S.
Amber Bourcier Sr. Community Health Education Middleburg Heights, Ohio/Midpark H.S.
Katherine Mansill Jr. Early Childhood Education Sherrodsville, Ohio/Tuscarawas Valley H.S.
Samantha Soeder  So. Exercise Science Mentor, Ohio/Mentor H.S.
Ashley Spurlock Sr. Nursing Smithville, Ohio/Smithville H.S.
Jessica Winkler Sr. Nursing Creston, Ohio/Norwayne H.S.
School: Northern Michigan


Chelsea Farquhar Jr. Nursing Lansing, Mich./Grand Ledge
Olivia Howard So. Social Work Muskegon, Mich./Reeths-Puffer
Delaney Lovett Sr. English/Writing Plymouth, Minn./Wayzata
Kelsey Noah So. Biology Honor, Mich./Benzie Central
Jaime Roberts Jr. Clinical Laboratory Science Iron Mountain, Mich./Kingsford
Alicia Romano Jr. Biology/Secondary Education Marquette, Mich./Marquette Senior
Sydney Schultz Jr. Biology/Physiology Appleton, Wis./Appleton North
Colby West Sr. Management of Health & Fitness Stevens Point, Wis./Stevens Point
School: Northwood


Tiffani Cross Jr. Advertising/Marketing Brown City, Mich.
Valencia Lynch So. Fashion Marketing & Management Flint, Mich./Carman-Ainsworth
Amanda McManus Sr. Fashion Marketing & Management Canton, Mich./Plymouth
Caili Powelson Sr. ESPM/Management Riverdale, Mich./Vestaburg
School: Ohio Dominican


Charde Gaiter So. Criminal Justice Westerville, Ohio/Westerville Centeral
Michelle McKean Jr. Early Childhood Education Pataskala, Ohio/Watkins Memorial
School: Saginaw Valley


Mallory Metzer So. Psychology Williamston, Mich. / Williamston HS
Elizabeth Sampson Jr. Psychology Willis, Mich. / Lincoln HS
Cady Sandel So. Occupational Therapy Shepherd, Mich. / Shepherd HS
School: Tiffin


Chyna Davis So. Undecided Youngstown, Ohio/Cardinal Mooney
Taylor Deskins Jr. General Science Garfield Hts., Ohio/Garfield Heights
D'Wanda Ford So. Forensic Psychology Cleveland, Ohio/John Kennedy
School: Walsh


Alyssa Akers Sr. Psychology Twinsburg, Ohio/HS
Kayla Braun Jr. Biology/Pre-PT Hudson, Ohio/HS
Elizabeth Broome Jr. Biology/Pre-PT Doylestown, Ohio/Chippewa
Renee Genetin Sr. Nursing Navarre, Ohio/Fairless
Kristine Sokol Jr. Education Akron, Ohio/Archbishop Hoban
Carly Walters Jr. Physical Therapy Twinsburg, Ohio/Trinity
Amanda White Jr. Biology/pre-Med Spencer, Ohio/Black River
Lissa Yoder Jr. Physical Therapy Cortland, Ohio/Maplewood
School: Wayne State


Kayla Gagnon R-So. Nursing Riverview, Mich.
Britney Robinson R-Jr. Criminal Justice Dearborn, Mich./Fordson
Jen Rock Sr. Liberal Arts & Sciences Macomb, Mich./Utica Eisenhower

View: Mobile | Desktop